«
  1. Anasayfa
  2. Banka Haberleri
  3. PTT Bank EFT Saatleri EFT Ücretleri

PTT Bank EFT Saatleri EFT Ücretleri

PTT BANK EFT

PTT BANK EFT Nasıl Yapılır?

PTT Bank EFT işlemleri PTT şubelerinden ve PTT kart ile ATM lerden yapılmaktadır. Bu EFT işlemleri gerçekleştirilirken farklı ücretlendirme politikası yapılmaktadır. Bunun nedeni de kullanıcıların PTT kartı olmasına göre değişmektedir. PTT kart sahibi olmak PTT Bank’ tan hesap açtırıp bir müşteri numarasına sahip olmak demektir. Bu sayede PTT Bank müşterileri EFT işlemlerini PTT şubelerinden daha kolay ve daha uygun fiyatlara yaparlar. PTT Bank aracılığı ile EFT işlemi gerçekleştirmek için PTT Banka gittiğiniz zaman girişte bulunan ara transfer işlem formunu doldurmanız gerekmektedir. Burada yazacağınız EFT bilgileri ve kimlik bilgilerini kontrol ederek PTT görevlisine vermelisiniz. Çünkü yanlış yapılan EFT işlemlerinden sadece siz sorumlu olursunuz. ATM den EFT işlemi yapabilmek için PTT kartınızın olamsı gerekmektedir. buradan para transferi ve EFT işlemleri olarak banka şube kodunu ya da direkt olarak IBAN numarasını girip göndermek istediğiniz miktarı onayladıktan sonra EFT işlemleriniz gerçekleşecektir.

PTT BANK EFT Saatleri

PTT Bank EFT saatleri mesai saatleri ve iş günlerini kapsamaktadır. Bu sayede de 09.00 ile 17.00 saatleri arasında EFT işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

PTT BANK EFT Ücretleri

PTT şubelerinden yapılan EFT işlemlerinde PTT kartınız olmak zorunda değildir. Yalnız kartı olan kişilere ekstra indirim gelebilmektedir. Örneğin 2.000 TL EFT yapmak istediğiniz zaman eğer PTT kartınız bulunuyor ise, 20 TL gibi ek ücret kesintisi alınmaktadır. Fakat PTT Kart sahibi değilseniz bu EFT ücret kesintisi 2.000 TL yatırdığınızda 120 TL olmaktadır. Bu nedenle PTT Kart sahibi olmak PTT Bank ile çalışma konusunda avantaj sağlamaktadır.

PTT BANK EFT Sorgulama

PTT Bank EFT sorgulama işlemi için size en yakın PTT Bank şubesine gitmeniz ya da telefon bankacılığından yararlanmanız gerekmektedir. PTT Bank telefon bankacılığı ile EFT sorgulama afişlemelerinde banka personelleri tarafından gerekli bilgileri alabilir ve EFT işlemlerinize yönelik bütün sıralamayı takip edebilirsiniz. EFT işlemlerinizin askıya alınmasını nedenleri ile birlikte öğrenebilir ve direkt müdahale etme şansı bulabilirsiniz. Ek olarak EFT işleminizin hangi aşamada olduğunu tahmini ne zaman karşı tarafa iletileceği bilgisini de alabilmeniz mümkündür. Sizler de PTT Bank müşterisi iseniz telefon bankacılığı yöntemini kullanarak EFT sorgulama üzerinden hız kazanabilirsiniz.

EFT Karşı Tarafa Ne Zaman Geçer?

PTT Bank ile yapılan EFT ler genellikle yarım saat ile bir saat arasında yerine ulaşmaktadır. PTT Bank çok kullanılan ve ülkeye yetersiz gelen bankadır. Bu nedenle de işlemler her zaman geç gerçekleşmektedir. Ayrıca sadece banka olarak değil, farklı alanlarda da hizmetler verdikleri için her ne kadar özelleşmiş olasalar bile devlet bankası güdümünden kurtulamadan işleri zaman zaman aksattıkları olmaktadır. Bu nedenle PTT Bank müşterilerine yaptıkları EFT işlemleri sorgulamaları ve takip etmelerini tavsiye ederiz. Aksi takdirde işlemleriniz askıya alınabilir ya da gerçekleşmeyebilir. Bunların takibini ancak kendiniz yaparsınız ve zamanında müdahale ettiğinizde EFT işlemleriniz de mesai saatleri içerisinde karşı tarafa aktarılmış olmaktadır.

EFT Yanlış Hesaba Gitti Ne Yapmalıyım?

EFT işlemlerinin yanlış hesaba gitmesi durumu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Gene de bu sizin başınıza geldiğinde PTT Bank personelleri ile iletişime geçerek para iadesi almalarını isteyebilirsiniz. Normal şartlarda para iadesi anında gerçekleşmektedir. Çünkü para sizin olduğu için yanlışlıkla gitse dahi kimse o para üzerinde hak iddia edememektedir. Gene de EFT işlemlerinizin yanlış hesaba ulaşmasını istemiyor iseniz, IBAN üzerinden işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Müşteri numarası ve banka şube kodunda zaman zaman yanlışlık olmasından kaynaklı hesaplar karışarak başka müşteriye para göndermenin önüne geçmiş olabilirsiniz. IBAN ile işlem yaptığınızda göndermek istediğiniz kişinin kimlik bilgileri direkt olarak karşınıza çıkacağı için hata yapma olasılığınız ortadan kalkacaktır.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *