«
 1. Ana sayfa
 2. Banka Haberleri
 3. YapıKredi EFT Saatleri ve Ücretleri

YapıKredi EFT Saatleri ve Ücretleri

Yapı Kredi Bankası EFT

Yapı Kredi Bankası EFT işlemleri konusunda oldukça sık kullanılan bir banka olmaktadır. Bu nedenle de Yapı Kredi bankasından EFT işlemleri yapmak isteyen müşteriler oldukça fazlalaşmaktadır. Yapı Kredi Bankası özel bir bankadır. Kendine özel de müşterilerini bulundurmaktadır. Bu bankanın EFT işlemleri çeşitli kanallar aracılığı ile yapılabilmektedir. Yapı Kredi Bankası’ nı kullanarak EFT işlemi yapmak isteyen müşterilerin arama motorlarında sık sık EFT işlemleri ile alakalı birtakım sorular sorduğu görülmektedir.  Bu yazımızda bu nedenle Yapı Kredi Bankası’ na ait para transferleri işlemlerinden bahsettik. Başka bir bankaya para transferi olan EFT işlemleri ile sizler de kolaylıkla transfer işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca EFT saatlerini öğrenecek ve olası bir hata durumunda da ne yapılması gerektiğini bileceksiniz.

Yapı Kredi Bankası EFT Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası müşterileri Yapı Kredi Bankası EFT Nasıl Yapılır? konusunda arama yapmaktadır. Bunun için sizlerin kolaylıkla yararlanması amacı ile Yapı Kredi Bankası EFT başlıklı yazımızı hazırladık. Bu sayede Yapı Kredi Bankası müşterileri kendi içerisinde olabildiğince sistematik şekilde para transfleri yapmaya açık hale gelebilecektir.

Yapı Kredi Bankası EFT işlemleri yapabilmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki şubeden EFT işlemi gerçekleştirmektir. Şubeden EFT için sizler de kendinize en yakın olan Yapı Kredi Bankası’ na giderek EFT işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şubeden EFT yapmak her zaman daha pahalı olduğu için tercihe dilen bir durum olarak karşımıza çıkmamaktadır.

İkinci işlem olarak telefon bankacılığı yolu ile Yapı Kredi Bankası EFT işlemlerini de yapabilirsiniz. Telefon bankacılığı kullanabilmek için Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Burada telefon aracılığı ile yönlendirileceksiniz ve yatırmak istediğiniz tutar ile IBAN bilgilerini girip onaylamanız gerekmektedir. Kısa ve oldukça kolay bir yönetme olduğu için telefon bankacılığı ile EFT işlemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü insanlar arabada giderken, yolda yürürken, bir işte çalışırken EFT yapmak istediklerinde bu yöntemi tercih ederler. Müşteri hizmetlerine bağlanıldığı zaman, destek hattı sizin yerinize EFT işlemini gerçekleştirir siz de yorulmaması olursunuz.

İnternet Bankacılığı da internet şubesinin sıklıkla kullanıldığı bir banka uygulamadır. İnternet bankacılığının kullanılması ile beraber İnternet Bankacılığı EFT işlemleri de sık kullanılan finansal işlemler arasında yer almaktadır. İnternet bankacılığında TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından para transferleri bölümünü ve EFT bölümünü sırası ile seçmeniz gerekmektedir. EFT işlemi yaparken hem hesap tanımlatıp bu tanımlı hesaba para gönderebilirsiniz hem de yeni bir hesap için IBAN numarası girerek para transferi yapabilirsiniz. Hesap tanımlatma işlemini yaptıktan sonra düzenli olarak para göndermek isteyen kullanıcılara özel olarak bir avantaj sağlanmaktadır. Bu sayede her fırsatta IBAN numarası girmek zorunda kalmamış olursunuz. İnternet bankacılığı yolu ile EFT işlemlerini gerçekleştirmek çok kolay ve kısa süren bir işlemdir. Bunun için internet bankacılığı şifresi edinmeniz gerekmektedir.  Eper Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı şifreniz yok ise, Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Alma yazımızdan yararlanabilirsiniz. Bu sayede EFT işlemlerinde de uğraşmamış olursunuz.

Mobil bankacılık yolu ile EFT işlemi gerçekleştirmek için, Yapı Kredi Bankası Mobil Bankacılık uygulamasını telefon ya da tabletinize indirmeniz gerekmektedir. Bu sayede de TC kimlik numarası ve İnternet şubesi şifresi ile mobil uygulamanıza giriş yapabilirsiniz. Uygulamayı indirmek de kullanmak da ücretsizdir. Giriş yaptığınız uygulamada Para transferleri ve EFT işlemleri adımlarını sırası ile takip ederseniz; tanımladığınız bir hesaba ya da yeni oluşturacağınız bir hesaba EFT işlemini kısa süre içinde gönderebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası EFT Saatleri

Yapı Kredi Bankası EFT saatleri mesai saatleri içerisinde olmaktadır. Saat 09.00 ile 16.45 arasında yapılan EFT işlemleri bulunmaktadır. Bu EFT işlemleri erken EFT ve geç EFT olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Geç EFT lerden erken EFT lere göre biraz daha fazla para alınmaktadır.  EFT zamanı resmi tatili ve özel günlerdeki tatil günlerini kapsamamaktadır. Yarım gün olan zamanlarda ise 09.00 ile 11.45 saatleri arasında EFT işlemlerinin yapılmasına izin verilmektedir. Yapacağınız EFT işlemleri tatil günlerine rastladığı zaman ilk iş gününün mesai saatinde hesaba iletilecektir.

Yapı Kredi Bankası EFT Ücretleri

EFT ücretleri belirlenirken geç EFT ücretlerinde 6 TL ile 24 TL arasında fazla ücret hesaba yansıtılmaktadır. Bu ücretler belirlenirken EFT tutarının yüzdelik dilimine göre belirlenmektedir. bu nedenle de kişilerin farklı miktarlarda EFT yaptıkları zaman farklı tutarlarda EFT ücret kesintisi ödedikleri görülmektedir.

Yapı Kredi Bankası EFT ücretleri belirlenirken farklı uygulamalara farklı fiyatların yansıtıldığı görülmektedir. Mobil bankacılık EFT gönderim ücreti 3 TL ile sınırlandırılmıştır. İnternet Şubesi aracılığı ile EFT gönderim ücreti 3.5 TL ile sınırlandırılmıştır. Fakat hem şubeden hem de telefon bankacılığından para gönderme işlemleri ne yazık ki sabit fiyat değildir. Gönderilen tutara göre yüzdelik üzerinden hesap ücreti kesilmektedir. Bu durum da 20 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Bütün bu ücret dilimleri erken EFT ücretini kapsamaktadır.

Yapı Kredi Bankası EFT Sorgulama

EFT işlemlerinizi belirlerken bazı durumlarda karşı bankanın hesabına geçmediğini fark edebilirsiniz. Bunun için Yapı Kredi Bankası EFT sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem ile EFT bilgilerinizin şuanda hangi aşamada olduğunu teyit edebilirsiniz. EFT sorgulama işlemleri mobil bankacılık, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı yolu ile yapılabilmektedir. Oldukça kısa sürede yaptığınız EFT işleminin o an hangi aşamada olduğunu teyit edebilir ve transfer sürecini izleyebilirsiniz.

EFT Karşı Tarafa Ne Zaman Geçer?

EFT işlemleri yapıldıktan sonra yoğunluğa bağlı olarak 10 dakika ile 30 dakika arasında karşı bankanın hesabına geçmektedir. Bu biraz da Yapı Kredi Bankası’ nın durumdan çok karşı tarafın bankasını yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Bazı durumlarda Yapı Kredi Bankası’nda trafik olmaz ve anında iletilirken karşı tarafın bankasındaki trafik yoğunluğu nedeni ile işlem bir süre bekletilmektedir.

EFT Yanlış Hesaba Gitti Ne Yapmalıyım?

EFT işlemlerinin yanlış hesaba gitmesi mümkün bir işlem gibi görünmemektedir. Bunun nedeni de artık EFT işlemlerinin IBAN numarası ile yapılıyor olmasıdır. EFT işlemleri iki farklı aşamada yapılmaktadır. Bunlardan biri müşteri numarası ile yapılan EFT işlemleri diğeri ise IBAN numarası ile yapılan EFT işlemleridir. Eskiden IBAN numarası henüz yok iken müşteri numarasından kaynaklı EFT işlemlerinde birçok hata olmaktaydı. Bunun nedeni rakamlardaki yanlışlıklar nedeni ile başka hesaba para transferi işleminin gerçekleştirilmesiydi. Günümüzde bu durum biraz daha iyileştirilmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapı Kredi Bankası  EFT işlemleri yapmak isterseniz ister müşteri numarası ile isterseniz de IBAN numarası ile bu para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilerin yüzde doksandan fazlası IBAN numarasını tercih ettiği için hata yapma olasılığı da ortadan kalkmış gibi görünmektedir. IBAN numarasını girdikten sonra hemen karşınıza parayı göndereceğiniz hesaba dair kişisel bilgiler çıkmaktadır. Eğer bu kişi bilgileri göndereceğiniz kişiler ile uyuşmuyor ise EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Bazı durumlarda internet üzerinden alışveriş yapıldığı zaman ya da internet üzerinden herhangi bir iş koşulu ile çalışmalarınızı gerçekleştirdiğiniz zaman kişisel bilgiler verilmemektedir. Dolayısıyla para transferi işlemleri de yanlışlıkla başka hesaba gitmektedir. Bunu fark ettiğiniz andan itibaren müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Eğer bu hesap numarası yok ise, EFT yapmak istediğiniz para YAPI Kredi Bankası’ nın hesap askısında kalmakta ve işlem görmeyi beklemektedir. Kolaylıkla vereceğiniz talimat doğrultusunda hesabınıza geri aktarım gerçekleştirebilirsiniz. Eğer gerçekleştirdiğiniz yanlış EFT işlemine dair hesap numarası tanımlı ise ve başka hesaba EFT işlemleri tanımlanmış ise, bankanın müşteri hizmetlerine bildirmeniz durumunda banka personelleri mesai saatleri içerisinde hesaba aktarılan para ile ilgili hesap sahibi ile görüşme gerçekleştirmektedirler. Bu sayede para transferi ile göndermek istediğiniz yanlış EFT tutarı yine sizlere yansıtılmış olmaktadır.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Cuma Keskin

  Yapı kredi EFT işlemlerini sürekli kullanmaktayım. EFT işlemlerim ve havale işlemlerim için hiç bir şekilde eft ücreti ödemeden ypı kredi bankasından eft yapabilirmiyim.

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Cuma Bey Bankada vadeli mevduat hesabı açmalısınız. Ayrıca sizden istenilen miktarda otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir. Yapı kredi bankası EFT işlemleri Aynı Vakıfbank EFT işlemleri gibi olmaktadır. Sağladığı avantajlar hemen hemen aynıdır. Örnek verecek olursam eğer mesela Maaş hesabı olanlar Beş (5) EFT işlemini Yapı kredi bankası EFT olarak Ücretsiz yapabilirler.

 2. ALİ MENGÜÇ

  iyi günler eft karşı hesaba aktarımı uzun sürer mi o durumu yaşadım karşı tarafa hesaba aktarım uzun sürdü ,sürmemesi için nasıl bir yol izlemiş oluruz

 3. İBRAHİMAKGÜL

  eft işlemini sürekli kullanıyorum ,kullandığım için bana kredi veriler mi bunun eft bir bağlantısı olur mu

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz İbrahim bey Yapı kredi EFT işlemlerini sürekli kullanmanız o bankanın müşterisi olduğunuzu göstermektedir. Elbette kredi alımında sizlere faydası referansı olacaktır. Fakat asıl önemli konu kredi notunuz olmaktadır.