«
 1. Anasayfa
 2. Banka Haberleri
 3. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

ziraat çiftçi

ZİRAAT ÇİFTÇİ KREDİSİ

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi, çiftçilere ve genç yaşta çiftçilik ile uğraşıp hayallerini büyütmek isteyen kişilere Ziraat Bankasının devlet desteği ile 2016 yılında çıkarmış olduğu kredi imkanıdır. Bu sayede genç çiftçilere çiftçilik hayallerini devlet desteği ile büyütmeye imkan bulmuşlardır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2020 – 2021

Genç üreticiler devlet desteği almak için hibe alma başvurusunu Ziraat Bankası üzerinden yapmaktadır. Her hibe başvurusunun bir projesi olması gerekmektedir. Başvurusu onaylanan projeler Ziraat Bankası tarafından onaylanan tutarın üç katına kadar kredi çekme hakkına tabidir. Yani devlet başvuru kapsamında bir bütçe belirleyerek onu hibe ettiği zaman Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2020 – 2021 yılı kapsamında İşletme Kredisi adı altında bu hibenin üç katını da çiftçiler Ziraat Bankasından çekebilmektedir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi kapsamında 2020 – 2021 yılında kullanılabilir işletme kredisi açıklamaları:

Arıcılık, kümes hayvanları, küçükbaş hayvanlar, büyükbaş hayvanlar, sebze yetiştiriciliği, mantar üretim tesisi vb. durumlar için Ziraat Bankasından işletme kredisi kullanabilirsiniz.

İşletme kredisi kapsamında yapılması planlanan tesise dahil edilmek üzere hayvan alımları, makine alımları, gübre, yem ve zirai ilaçların alımı kredi kapsamında ek konularda belirtilebilmektedir.

Arazi satın alımı, traktör ve büyük motorlu araçların alımları, sera yetiştiriciliği, besi çiftliği ve süt çiftliği devlet hibesine konu edinmemektedir. Bu nedenlerle Ziraat Bankası da işletme kredisi vermemektedir. Bu konuların dışında yukarıda belirtilen devletin hibe vermeye onay verdiği konulara ek olarak Ziraat Bankası işletme kredisi hibenin üç katına kadar çekilebilmektedir. Ayrıca çekilen bu krediler oldukça düşük faiz imkanları ile sınırlandırılmıştır.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi, Genç çiftçi Akademisi kapsamında, gençlerin tarım ve hayvancılığa dair ilgi, yetenek, tecrübelerini artırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında verilen kredilere denilmektedir. Genç Çiftçi Kredisi faizleri 1.90 gibi düşük faiz imkanları ile tüm genç çiftçilere kolaylık sağlamaktadır. Bilinçli olarak üretim yapmak ve hayvan yetiştiriciliği sağlamak amacı ile hem kişilerin üretimde katkıda bulunmasını sağlamak hem de ülke ekonomisine destek vermek amacıyla sağlanmış olan düşük faiz oranları ile Ziraat Bankası GENÇ ÇİFTÇİ Kredisi oldukça fazla tercih edilen bir kredi çeşididir. Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi adı altında, hem genç çiftçilere ve çiftçi adaylarına eğitim vermek, konu hakkında bilgi sağlamak hem de kredi desteği ile nakit ihtiyacını çözmek amacı ile yapılan uygulama gençlerin ilgi odağı olmuştur. Genç Çiftçi Akademisi Ziraat Bankası, üniversiteler ve kamu sektörünün yapmış olduğu iş birliği çalışmasının sonucunda neticelenmiş bir uygulamadır. Bu uygulamanın bilinçlendirme aşamasının ardından Ziraat Bankası GENÇ ÇİFTÇİ KREDİSİ imkanı sağlayarak çiftçilere ve çiftçi adaylarına kolaylık sağlamaktadır.

Bu sayede gençler, devlet desteği ile hibe alarak üzerine Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi’ ne giriş yaparak tarım ve hayvancılık alanında bilinçlenme yaşamaktadır. Finansal açıdan bilgi düzeylerinde artış yaşanmaktadır. Eğitimli ve tecrübeli olarak yetişmektedirler. Ardından Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi sayesinde akademide öğrenmiş oldukları bilgi alanını uygulamaya geçirme fırsatı yakalamaktadırlar.

Ziraat Bankası 2020 – 2021 Çiftçi Kredisi Şartları

 • Çiftçinin TC vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyetinde ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi adı ile daha önceden bir kredi çekiminde bulunmamış olması gerekmektedir. Çünkü bu kredi bir kereye mahsus olarak kişiye özel verilmektedir.
 • Kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir. buna rağmen kredi notu düşük ve diğer şartları karşılayan devlet destekli kredi çekim talebinde bulunan çiftçiler olduğu zaman kişi bazında Ziraat Bankası değerlendirilmesine tabi tutularak kredi onaylanma işlemi oluşmaktadır.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Tarımsal Krediler

Ziraat Bankası çiftçilere tarım yapabilmeleri için kolaylıklar sunmakta ve düşük faizli kredi imkanı tanımaktadır. Bu krediler çekildikten sonra sabit faiz ile ödeme esnekliğinden yararlanılabilmektedir. Çiftçilere özel olarak sunulan bu imkanda Sübvansiyonlu Ziraat Kredileri içeriği benimsenmektedir. Tarıma ve hayvancılığa dair, materyal, araç, hayvan, bitki, tohum, yem vb. her konuya ilişkin olarak özel limitler ve sayılar ile kredi imkanı açılmaktadır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • TC. kimlik aslı ve fotokopisi
 • Teminat belgesi (ipotek olarak banka teminat belgesini gerekli gördüğü durumlarda isteyebilmektedir. Özellikle düşük kredi notuna sahip olarak başvuru yapan çiftçilerden özel olarak tarla tapusu ya da arazi ve taşınmaz mal tapusu gibi teminat isteyebilmektedir. )
 • Kredi işletmeye çekiliyor ise, son üç yılın bilançosuna dair belge istenmektedir. Bunun dışında başvuru bireysel çiftçilerden yapıldığı takdirde bu belge de istenmemektedir.
 • Çiftçi Kayıt Belgesi

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi, ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş çiftçilik mesleğini gençlere sevdirmek amacı ile kurulmuş bir uygulamadır. Bu sayede gençler iş bulma imkanı ile tarım alanında ve hayvancılık alanında yeni iş istihdamlarında katkıda bulunmaktadır. Genç Çiftçi Akademisi sayesinde gençler tarım yapmayı öğrenmekte ve üretim yapmanın bilincine varmaktadır. Bu sayede kendi bilgi düzeylerini artırarak girişimcilik örneği göstermektedirler. Eğitimli, her konuda donanımlı ve tecrübeli genç çiftçiler yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi, gençleri tarım konusunda bilinçlendirmeyi hedeflemektedir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisinden, çiftçilik konusunda üretim bilgisi edinmek isteyen, kendi tarım alanlarını genişletmek ve tecrübeli şekilde ilerletmek isteyen, tarım ve hayvancılığa dair yatırım yapmayı amaçlayan, Genç Çiftçi Akademisi Başvuru koşullarını taşıyan her genç yaştaki çiftçi ve çiftçi adayları bu durumdan yararlanabilmektedir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Eğitimi

Genç Çiftçi Akademisi, bir eğitim sürecidir. Bu eğitim sürecinde çiftçiler ve çiftçi adayları hem teknik açıdan eğitim almakta hem de aldıkları bu eğitimin staj bölümünü görmektedirler. Bu sayede deneyim ve tecrübe kazanarak çiftçilik hayatına başlamış olurlar. Bu eğitim süresi 5 hafta sürmektedir. Eğitimler üniversitelerin ilgili bölüm ve öğretim görevlileri tarafından verilmektedir. Bu üniversiteleri Ziraat Bankası Yönetimi belirlemektedir. Teknik bilgi eğitimlerinde sınıfların açılması için 20 kişi oluşturulması gerekmektedir. Eğitim haftada 6 gün sürmekte ve bu kapsamda devam zorunluluğu bulundurularak yoklama alınmaktadır. 5 haftalık teknik bilgi eğitiminin ardından 3 hafta sürecek olan staj bölümüne geçiş yapılmaktadır. Staj yerlerini de Ziraat Bankası belirlemektedir. Belirlenen üniversitelerin işletme bölgelerinde ya da üniversite tarafından belirlenen çiftlikler üzerinde 3 hafta sürecek olan staj eğitiminin de başarı ile geçilmesinin ardından çiftçi adayları bilinçlenmiş bir şekilde kendi işletmelerine fayda sağlayabilmektedir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi kapsamında hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir. Bu eğitime dair masrafların tamamını Ziraat Bankası karşılıyor. Eğitim süresince tüm katılımcılar sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Ayrıca katılımcıların bulunduğu ilde sınıf sayısına ulaşamaması takdirde çevre illerde açılan sınıflara katılımcılar aktarıldığı için bu kişilerin konaklama ücretlerini ve belirli bir limite kadar yemek ücretlerini de Ziraat Bankası karşılamaktadır. Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi eğitim konusu büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktır. Ardından tarım ve zirai faaliyetler ile de eğitime devam edilmektedir. Hem teknik bilgileri içerisinde barındırmakta hem de uygulamaya yer vermektedir. Bu nedenle ülkede kaliteli ve nitelikli çiftçiler yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Sertifikalı ve tecrübeli çiftçiler ile tarım ve hayvancılık konusunda ülke ekonomisinin kalkınması bu eğitimle amaçlanmıştır. Hem üretim aşamasında hem de pazarlama ve satış aşamasında ülkenin ileri düzey yol kat etmesi planlanmıştır. Çiftçilerin kalkınması dolaylı yoldan ülkenin kalkınmasına zemin hazırlamaktadır. Genç Çiftçi Akademisi eğitimi günümüzde sınıf açılma sayısına bağlı olarak 4 ilde düzenlenmektedir. Ankara, Bursa, Şanlıurfa ve Adana illerinde başvurular alınıp, burada açılacak sınıf sayısına göre eğitimlere Ziraat Bankası’ nın belirlediği eğitimlerde yer verilmektedir. Verilen sertifikalar da bu üniversitelerin onay belgesini, imzasını taşımaktadır. Bu sertifikaya ilk kez sahip olan ve daha önce hiç yatırım yapmamış olan genç çiftçilerin yatırım yapma şartı olarak iki çiftçinin bir arada kendi işletmesini kurması sağlanmaktadır.

Genç çiftçi kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
 • Türkiye’ de yerleşik düzende ikamet eden,
 • 18 yaşını doldurmuş ama 30 yaşını doldurmamış olan,
 • Tarım ve hayvancılığa dayalı olarak çiftçilik yapmayı isteyen,
 • Minimum lise mezunu olan,
 • Askerlikten muaf ya da askerlik koşullarını yerine getirmiş olan,
 • Kredi kullanım konusunda engel teşkil edecek bir durumu olmayan her kişi Genç çiftçi Kredisine başvuru yapabilmektedir.
 • Aynı zamanda bu kişilerin resmi olarak hak ve özgürlüklerini kullanabilecek yetkide olması aranmaktadır. Kısıtlılık hali olmamak zorundadır.

Bu başvuru koşulları içerisinde oldukça fazla rağbet olması durumunda birtakım başvurulara öncelik tanınmaktadır. Birinci öncelik kadın çiftçilere ve kadın çiftçi adaylarına olmaktadır. Tarım konusunda eğitim almış ve lise ya da üniversite mezunlarına da öncelik tanınmaktadır. Tarım işi ile ilgili kendi işletmesinde ya da aile işletmesinde çalışan genç çiftçi adaylarına da öncelik tanınmaktadır.

Tarımsal Mekanizasyon Kredileri

Tarımsal mekanizasyon kredileri tam manası ile hayvansal ya da tarımsal konularda üretim yapmak amacı ile tarım ve hayvancılığa dair makine ve alet almaya yönelik olan kredi imkanıdır. Tarımsal ve hayvancılığa dair işletme açmak amacı ile devlet desteği ile hibe aldıktan ve Kredi kullandıktan sonra, işletme kredisinin karşılamadığı imkanları alet, makine almak için Tarımsal mekanizasyon kredileri adında yeni bir kredi imkanı ile karşılayabilirsiniz. Bu sayede sıfırdan bir üretim çiftliği ya da tarımsal işletme kurabilirsiniz. Tarımsal mekanizasyon kredileri, traktör, biçerdöver, tarımsal hasat makineleri, süt sağım makinesi, süt soğutma makineleri, suluk, yemlik, yem karma makineleri ve bunun gibi hayvancılığa, tarıma dair birtakım araçların satın alınması için çekilen kredidir. Bu tarz araçların satın alınması amacıyla düşük faiz oranları ile Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon Kredileri çekilmektedir.

 

 1. Kredi Özellikleri
 • Bu kredi kapsamı, tarım ve hayvancılığa dair tüm mekanizasyon araçlarını kapsamaktadır. Kredinin en belirgin özelliği sıfır faiz oranı ile ya da düşük faiz imkanı ile Ziraat Bankasının belirlemiş olduğu anlaşmalı firmalardan araç alımı yapılabilmesidir. Çekilen krediler tarımsal mekanizasyon araçları kapsamında sabit faiz imkanı ile sabit miktarlarda geri taksit ödemesi ile çekilmektedir.
 • Kredi özellikleri her yıl Bakanlar Kurulu kararınca değişim göstermektedir. bu nedenle Bakanlar kurulunun o yıl için sağlamış olduğu imkanları koşulların sağlaması halinde kredi çekilmekte ve anında mekanizasyon araçları satın alınarak, uygun faiz miktarı ile geri ödemeler gerçekleştirilmektedir.

 

 1. Traktör Kredisi

Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon kredileri traktör alımı kapsamında Traktör kredisi imkanını genç çiftçilere sunmaktadır. Ziraat bankasının anlaşmalı olduğu iş yerlerinden traktör alımının yapılması halinde oldukça düşük faiz imkanı ile bankaya geri ödemeler gerçekleştirilmektedir. Hem sıfır hem de ikinci el traktörlerin alımını bu kredi karşılamaktadır. Ayrıca bu araçların Zirai Kredilendirme belgeleri olmasını karşılamak zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredisi

Tarımsal işletmelerde ihtiyaç duyulan küçük ekipmanların alımına yönelik Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredisi imkanını tarım üreticilerine sunmaktadır. Bu kredi kapsamında alımı yapılan araçların limiti maksimum 25.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Bu kredi ile birlikte 25.000 TL. ye kadar olan traktör biçerdöver ve tarımsal hasat makinelerinin alımı yapılmaktadır. Bu araçların bir kısmına kadar değil tamamına kredi çıkmaktadır. Kişi ve şirket bazlı ödeme periyodu bulunmaktadır. Bu periyotlarda kişilere en uygun olacak nitelikte ödeme planı hazırlanmaktadır. Kredi taksit tarihlerini ödeme planı olarak hasat tarihleri belirlenebilmektedir. Bu sayede oldukça fazla çiftçilere kolaylık sağlanmaktadır. Bankanın belirlediği koşullara uygunluk sağlayan her çiftçi Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredisi almaya hak kazanmaktadır. Bunun için kefil ve ekstra belge istenmemektedir. Sadece şubeye gidilerek çekilen kredide bir imza karşılığında küçük ekipman kredisi çekilmektedir.

Ziraat Bankası Modern Basınçlı Sulama Kredisi

Modern basınçlı sulama sistemleri, tarımsal faaliyetlerde çok fazla su harcanmamasına yönelik yapılan sistemlerdir. Su tarla içerisine eşit miktarlarda yayılmak amacı ile damlalama, yağmurlama ve mikro yağmur yöntemleri kullanılarak en ideal şekilde toprağa ulaşmaktadır. Bu sayede hem çok fazla su harcanmamış olmakta hem de ürünlerin tamamı eşit şekilde su ile buluşmuş olmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için bir takım modernize edilmiş sistemlerin yapılmasına ihtiyaç durulmaktadır Ziraat Bankası Modern Basınçlı Sulama Kredisi ile bu yöntemler tarlalara en ideal şekilde sunulmaktadır.

Modern Basınçlı Sulama Kredisi, sulama sistemine yönelik olarak teknolojik sistemlerin kurulmasına da zemin hazırlamaktadır. Bu sayede eğer tarım arazilerinize bu tarz modern sulama sistemleri yaptırmak istiyorsanız, Ziraat Bankasının çiftçilere özel sağladığı krediden uygun ve düşük faiz imkanı ile yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri

Tarla ve bahçelerde ya da toprak olmadan su üzerinde çeşitli üretim gösteren alanlarda bitkisel üretimler gerçekleştirilmektedir Bu bitkisel üretimlerin gerçekleştirilmesi için belirli kaynakların sağlanması amacıyla Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri en düşük faiz oranı ile çiftçilere sunulmaktadır. Bu sayede çiftçinin her zaman yanında olan Ziraat Bankası ile üretim yapmak ve yapılan üretimden kazanılan pay ile de düşük faizli çekilen kredileri ödemek oldukça kolay bir hal alıyor. Her zaman çiftçisinin yanında olan Ziraat Bankası sayesinde bitkisel üretim alanında faaliyet gösteren çiftçilerin de yüzü gülmektedir.

Bu bitkisel üretimleri, tohum, baklagiller, endüstri bitkileri, tahıl, yem, yumrulu bitki, serada yetiştirilmek üzere meyve sebze bitkileri ve mantar bitkileri kapsamaktadır. İşletme kredilerine ek olarak alınan Ziraat Bankası Bitkisel üretim Kredileri, tohumları, zirai ilaçlar ve gübreleri, sigorta ve kira bedelini kapsamaktadır. Ayrıca bu krediye ek olarak alınan Ziraat Bankası Yatırım Kredisi ile de bitkisel üretimleri depolamak amacıyla sera, soğuk hava deposu ve tesislere yönelik uygulama alanları yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredileri

Tarım ve hayvancılık yapmak için uygun bir araziye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ihtiyaç kapsamında devlet desteği ile genç çiftçi adayları üretime katkıda bulunabilmektedir. Ziraat Bankası tarımsal ve hayvancılığa dair üretim yapmak amacıyla arazi alımına dair; Ziraat Bankası Arazi Alım Kredileri imkanı sunulmaktadır. Burada asıl amaç arazilerin tarım işletmelerine kazandırılmasıdır. Arazi alım kredileri, ilgili başvuru koşulları sağlandığı zaman düşük faiz imkanları ile Ziraat Bankası koşullarından genç çiftçiler yararlanmaktadır.

 

Ziraat Bankası Taksitli Tarım Kredisi

Tarım kredileri çiftçilerin ödemekte zorlandığı bir kredi şeklidir. Yılın 12 ayında her ay aynı miktar bireysel kredilerde oldukça avantajlı olabilir fakat her ay düzenli geliri olmayan çiftçiler için burada durum ne yazık ki tam tersi olmaktadır. Ziraat Bankası da çiftçilerin zor durumda kalmaması adına vermiş olduğu tarım kredilerinde geri ödeme planını çiftçilerin ödeme düzenine ve talebine göre hasat zamanına ya da satış sezonuna göre daha esnek olarak, uzun vadeli şekilde sunmaktadır. Bu kredi şekline Ziraat Bankası Taksitli Tarım Kredisi denilmektedir. Bu kredinin içeriğinde faiz sabit olarak işlemekte fakat ödeme periyotlarında esnek olarak davranılmaktadır. Ürünün hasat dönemine göre taksit tarihi ile taksit ödeme periyotları belirlenmektedir. Bu durum da çiftçilerin yüzünü güldürmektedir.

.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri Düşük Faizli Kredi

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri Düşük Faizli Kredi imkanı 1.90 düşük faizli kredi limitinden tarımsal açıdan kredi kullanılması durumudur. Maksimum kapasitede Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinden 10.000.000 TL ye kadar düşük faizli ve ertelemeli geri ödeme şeklinde kredi çekilmesine olanak tanınmıştır. Bu kredi kapsamında tarım ya da hayvancılığa dair üretim aşamalarında her türlü materyal, hayvan ve bitki alımına yönelik çekilmesi planlanan kredi tutarını kapsamaktadır.

Hayvancılık üretimine dair, kümes hayvancılığı, küçükbaş hayvancılık ve büyükbaş hayvancılığı kapsamaktadır. Tarımsal üretimde de tohum, bitki ve tarımsal araçların alımına yönelik olarak kredileri kapsamaktadır.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ nın işbirliği ile çiftçilere 2020 – 2021 yılları arası özel olarak Ziraat Bankası sıfır faizli kooperatif kredisi verilmektedir.  Bu kredi kapsamında Tarımsal üretim yapan çiftçiler ihtiyaç duydukları kredi imkanını sıfır faiz imkanı ile Ziraat Bankasından karşılamaktadır. Gerçek kişiler, tüzel kişiler, Tarım ve Kredi Bakanlığına bağlı olan kooperatifler bu imkanlardan bir kereliğe mahsus olarak yararlanabilmektedir. Kişi bazında anında çekilebilen kredilerde kooperatif olarak başvuru yapıldığında birtakım şartlar bulunmaktadır. Kooperatiflerin minimum 30 ortaktan oluşması şartı aranmaktadır. Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi çekim talebi için başvuru şartları tamamlandığı takdirde Ziraat Bankası’ nın da değerlendirmelerine tabi tutularak sıfır faiz üzerinden çekim tutarı belirlenmektedir.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Hesaplama işlemi düşük faizli ve sıfır faizli kredilere göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca krediler çiftçilerin kredi notuna göre faiz oranının belirlemesine yönelik olmaktadır. Tarım kredilerinin tamamında 2 yıl erteleme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca çiftçinin hasat dönemine yönelik geri ödeme planı çıkarılmaktadır. Tarım kredilerinin başvuru ve çekim işlemleri için şubelere gidilmektedir. Sizlere en yakın şubeden yaptığınız başvurularla kişiye özel Ziraat Bankası Tarım Kredisi Hesaplama yöntemi yapılmaktadır. Bunun en temel nedeni her kişinin kredi notunun, ödeme planının ve ürünün hasat zamanının farklı olmasından kaynaklıdır. Faiz oranı farklı olan kredilerin ödeme planları ve yöntemleri de farklı olmaktadır. Kredi ödeme çizelgesi maksimum yedi yıla kadar uzatılabilmektedir.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

Ziraat Bankası sera kurmak isteyen çiftçilere özel olarak Ziraat Bankası Seracılık Kredisi sunmaktadır. Bu proje kapsamında kredinin vadesi yedi yıl olarak planlanmıştır. Sera kredisi için devlet desteği ile kendi kişisel şartlarını tamamlayan çiftçilere özel olarak bu kredi verilmektedir. Seracılık kredisinde 2 yıl kredi erteleme dönemi bulunmaktadır. Seracılık kredisi aylık faiz oranı %0.68’ dir. Başvurular 2019 yılı ile başlamış olup,  2019 yılı sonbahar sonuna kadar devam edecektir. Ziraat Bankası Seracılık Kredisi maksimum limiti 10.000.000 TL. dir.

Bir Cevap Yaz

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Dilek ZÜLFİGAROĞLU

  Ziaat Bankası Çiftçi kredisi veya ziraat arazi kredisi alımlarında arazinin yeri banka için önemlimi ayrıca ziraat arazi kredisi için belli bir limit varmı.

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Dilek hanım mutlaka Ziraat bankası çiftçi kredisinde de banka tarafından görevlendirilen kişiler tarafından araziye bakılır ve banka için arazinin yeri vereceği kredi oranına göre banka açısından önem taşımaktadır. Arazinin durumuna ve dönümüne göre her kredi tutarı banka tarafından yani Ziraat bankası çiftçi kredisi kapsamında değerlendiriliyor.

 2. Arif TÜRKYILMAZ

  Ziraat bankası seracılık Kredisi almak istiyorum fakat krediye ziraat bankası çiftçi kredisi olarak mı başvuruda bulunmam gerekiyor.

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Arif Bey Ziraat Seracılık Kredisi Farklı bir başvurusu olan kredi olmaktadır. Fakat Ziraat Bankası çiftçi kredisi içinde olan krediler olarak da geçmektedir. Sadece Ziraat bankası seracılık kredisi için başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Fakat geniş kapsamlı bir kredi istiyorsanız o zaman Ziraat bankası çiftçi kredisi olarak başvuru yapmanız gerekecektir.

 3. Ahmet Karakoç

  Ziraat bankası çiftçi kredisi kapsamında ziraat bankası tarımsal krediler üzerinden sunulan Ziraat bankası Traktör kredisine başvuruda bulunmak istiyorum. Ayrıca Ziraat bankası seracılık kredisi içinde başvuru yapmak istiyorum. Açıklamış olduğum ziraat bankası Traktör kredisi ve ziraat bankası seracılık kredisine Ziraat bankası Müşteri hizmetleri numarasını arayarak başvuruda bulunsam başvurum kabul edilir mi veya başvurumu ziraat bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak yapabilirmiyim.

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Ahmet bey Bütün banka ve bankacılık işlemlerinizi ziraat bankası müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak yapabilirsiniz. Ziraat bankası çiftçi kredisi, ziraat bankası seracılık kredisi ve ziraat bankası traktör kredisi için yine ziraat bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Fakat Ziraat bankası çiftçi kredisi çok çeşitlilik sağladığı için mutlaka yinede banka şubesine uğramanız gerekecektir. Ziraat bankası seracılık kredisi ve ziraat bankası traktör kredisi içinde başvurunuz onaylandıktan sonra yine ziraat bankası şubesine uğramanız ve sizlerden istenilen gerekli evrakları götürmeniz gerekecektir.

 4. Engin TOPAL

  Öncelikle yazılan bilgiler için çok teşekkür ederim her ayrıntıya yer verilmiş. Sormak istediğim bir yakınımın çiftçi belgesi var Benim yok ama yakınımla beraber çiftçiliği genişletmek yatırım yapmak istiyorum. Ziraat bankası çiftçi kredisi, ziraat bankası seracılık kredisi ve ziraat bankası traktör kedisi için ortağımın ÇKS belgesi üzerinden başvuru Ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusunda buluna bilir miyim.

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Engin bey Ziraat bankası çiftçi kredisi ve ziraat bankası seracılık kredisine başvuru yapmak istiyorsunuz. Ortağınızla aranızdaki ortaklık sözleşmesi gerekecektir. Ayrıca çekilecek ziraat bankası çiftçi kredisi ve ziraat bankası seracılık kredisi için ortağınızın ipotek göstermesi de gerekmektedir. Gerekli işlemleri tamamlarsanız Ziraat bankası çiftçi kredisi ve Ziraat bankası seracılık kredisi için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 5. Kenan BARDAKCI

  Ziraat bankası çiftçi kredisine başvuruda bulunmak istiyorum. Başvurumu Ziraat bankası internet Bankacılığı üzerinden yapsam başvurum kabul edilir mi. Ayrıca bunun için gerekli bitin evraklarımı hazırladım ve Ziraat bankası genç çiftçi kredisi imkanlarından faydalanmak istiyorum. Cevabınızı bekliyorum…

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Kenan bey Ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusu için ve Ziraat bankası genç çiftçi kredisi başvurusu için elbette Ziraat Bankası İnternet bankacılığı üzerinden başvurunuzu gerçekleştire bilirsiniz.

 6. Burak ELMAS

  Ziraat Bankası Çiftçi Kredisine başvuru yapmak istiyorum fakat yaşım 33 olduğu için Ziraat bankası çiftçi kredisine başvuru yapamıyorum. Bu husus hakkında nasıl bir tavsiyeniz olur ne yapmam gerekir açıklama yaparsanız çok memnun olurum.

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Burak Bey Ziraat Bankası Çiftçi kredisi başvurunuz yaşınızdan dolayı onaylanmayacaktır. Fakat iş yapmak istediğiniz bir yakınınız ile yaşı tutuyor ise ziraat bankası çiftçi kredisine başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Ziraat bankası çiftçi kredisi için belirlenen yaş sınırı ziraat bankası seracılık kredisi, ziraat bankası traktör kredisi, sulama kredisi ve ziraat bankası tarımsal küçük ekipmanlar için geçerli olmamaktadır. Bu saydığımız ziraat bankası kredilerine ve tarım kooparatifli ziraat bankası kredilerine başvurunuzu gerçekleştire bilirsiniz.

 7. Necmettin TOSUN

  Ziraat Bankası küçük ekipman kredisi ve Ziraat bankası Traktör kredisi içinde ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusu için istenilen yaş sınırı aynı mı olmaktadır veya diğer kredilerde Ziraat bankası çiftçi kredisi gibi yaş sınırı var mı.

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Necmettin Bey Ziraat Bankası küçük ekipman kredisi ve Ziraat bankası Traktör kredisi ve ziraat bankası seracılık kredisi için bu yaş sınırı geçerli değildir. Yaş sınırı sadece ziraat bankası çiftçi kredisi ve Ziraat Bankası Genç çiftçi kredisi için şart konulmuştur. Çok daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer Ziraat Bankası Müşteri hizmetlerini aramanızı tavsiye ediyorum.

 8. Taha BİBERCİ

  İki seneye kadar bankalardan kırmızı kalem yemiştim fakat iki yıl oldu bütün borçlarımız temizledim. Bankalara ve hiç bir kurum ve şahısa borcum yoktur. Ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusu ve ziraat bankası modern sulama kredisi başvurusunda bulunmak istiyorum acaba daha önceki kırmızı kalem yememin bir sakıncası olur mu?

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Taha bey Ziraat Bankası çiftçi kredisi ile ziraat bankası modern sulama kredisi için başvuruda bulunmak istediğinizi belirtmişsiniz. Bankadan almış olduğunuz kırmızı kalemi yine bankadan sorgulaya bilir ve E Devletten sorgulaya bilirsiniz. Kırmızı kaleminiz kaldırılmışsa eğer başvurunuzu Banka değerlendirir ve olumlu veya olumsuz diye size bildirecektir. Kırmızı kalem sicilinizden kaldırılmışsa eğer onaylanmaması için hiç bir sebep yoktur. Tabi ki bunun için Ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusu şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

 9. Ahmet Kocabey

  Ziraat çiftçi kredisinde geçen tarımsal ve zirai ekipmanların hepsi için ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusunda bulunmam mı gerekiyor.

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Ahmet bey Ziraat bankası çiftçi kredisi başvurusu makalemizde belirtmiş olduğumuz bütün hususları kapsamaktadır. Fakat sizin ihtiyacınız olan Ziraat Bankası tarımsal kredi veya Ziraat bankası küçük ekipmanlar kredisi ise bunlara ayrı bir şekilde başvuru yapabiliyorsunuz.

 10. Levent Rasim TOPÇU

  Ziraat Bankası sıfır faizli kooperatif kredisi kullanmak istiyorum. Bu kredi şartlarının ziraat bankası çiftçi kredisi ile alakası nedir ayrıca kooperatif kredisi için istenen 30 ortak şartı kaldırılır mı veya kaldırılma ihtimali var mı?

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Levent Bey Ziraat Bankası Çiftçi kredisi makalede belirtmiş olduğumuz gibi hepsi birbiri ile alakalı değil yani bazılarının başvuru şartları ayrı ayrı olmaktadır. Örnek verecek olursam ziraat bankası çiftçi kredisi ve ziraat bankası genç çiftçi kredisi için yaş sınırı varken seracılık kredisi ve ziraat bankası traktör kredisi için ve sizin sorduğunuz ziraat bankası sıfır faizli kooperatif kredisi için yaş sınırı aranmaktadır. Burada aranan en az 30 ortaklı olmasıdır. Bu karar değişir mi bizlerde bilemeyiz çünkü karar ve şartlar Tarım Bakanlığı ile Ziraat bankası arasında alınan kararlar ile belirlenmiştir.

 11. Sudiye Zeynep TOMBUL

  Ziraat Bankası Genç Çiftçi akademisi belgemi aldım ve ziraat bankası genç çiftçi kredisi için gerekli olan bütün evraklarımı hazırladım. Ziraat bankası genç çiftçi kredisine başvuru yapacağım fakat tatil için köyümde bulunuyorum ve banka şubesi buralarda olmamaktadır. En yakın şube bile iki saat mesafede. Ziraat bankası çiftçi kredisine veya ziraat bankası genç çiftçi kredisine Ziraat bankası müşteri hizmetleri üzerinden başvuru yapabilir miyim?

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Zeynep hanım Ziraat bankası genç çiftçi akademisi belgesini aldığınızı belirtmişsiniz. Tabi diğer gerekli evraklarınızı tamamlamışsanız eğer Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi için de Ziraat Bankası genç çiftçi kredisi içinde Ziraat bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak kredi başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.