«
 1. Anasayfa
 2. Kosgeb Haberleri
 3. Ev Hanımlarına Destek Kredisi

Ev Hanımlarına Destek Kredisi

kosgep

Ev hanımlarına Kredi ve KOSGEB Hibeleri

Ev hanımları da kredi çekerek bir iş kurabilirler, bunu kolaylaştırmak için ev hanımlarına gelir belgesi ve kefil istemeden kredi veren banka ve kuruluşlar var. Bu makalemizde ev hanımları Devlet Destekli kredi veren Bankalar  ve diğer kuruluşlar hangileridir ve ne kadar kredi veriyorlar şeklindeki sorulara cevap vereceğiz. Ev hanımlarına kredi veren platformlardan biri CepteTep ve bu banka herhangi bir gelir Belgesi yada kefil istemeden 30.000 TL kredi veriyor. Aynı şekilde Enpara gelir belgesi ve kefil istemeden 30.000 TL kredi veriyor. En üst limitten kredi veren Odeabank gelir belgesi veya kefil isteyebilmektedir.  Odea Bank’ın verdiği üst Kredi 35 bin TL’dir. Aktifbank herhangi bir kefil veya gelir belgesi istemeden ev hanımlarına 30.000 TL kredi vermektedir. Fakat bu bankaların hiçbir belge istemedikleri anlamı çıkmıyor, gerekirse e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Dökümü ve kredi notunuz değerlendirmeye alınıyor. Kredi verilmesi tamamen bankaların inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Ev hanımlarına kredi şartları

Öncelikle ev hanımlarının herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olması gerekiyor Ayrıca kredi geri ödeyebilme gücünü göstermek adına kira gelirinin olması ya da herhangi bir şirketten hisse sahibi olup düzenli gelir elde etmesi istisnai durumlar olarak gösterilebilir. Ev hanımlarının Kredi alması Birçok banka tarafından riskli olarak görülmektedir

Ev Hanımlarına KOSGEB Kredileri

Ev hanımlarına KOSGEB hibe kredi desteği verilebiliyor.  KOSGEB Ev hanımlarına 50.000 TL ya da 100.000 TL olarak faizsiz kredi verebiliyor,  kendi işini kurmak isteyen ev hanımları için bankalardan kredi imkanı bulamadıklarında KOSGEB’e başvurarak şanslarını deneyebilirler .Bunun için tutarlı ve gelir getirecek bir iş planı hazırlamak gerekiyor. Yani projenin KOSGEB yetkililerince kabul görmesi gerekiyor yasal veya başka bir idari Takipte olmamaları talep edilecek kredi geri ödemelerinin 36 ayı geçmemesi, taksitlendirme aşamasında ödenecek taksitlerin Aylık gelirin yarısını geçmemesi gibi şartlar konabilir,  ev hanımı ipotek verecekse eşinin de rızasını alarak vermelidir.

KOSGEB kar getirecek İşleri Destekler

İstihdamın artması amacıyla girişimcileri destekleyen KOSBEB hibe ve kredileri için iyi bir iş planı hazırlamak gereklidir. Bu iş planı oldukça ayrıntılı bir plandır. Mantıklı ve tutarlı bir plan hazırlamak; KOSGEB hibe ve kredi almak için şarttır. Aksi halde proje onaylanmaz ve kredi alamazsınız. İyi bir iş planı nasıl hazırlanır?

Ev Hanımları İçin İyi Bir İş Planı Hazırlamak

Öncelikle kar getirecek olan işi seçmeniz en önemli konudur. Bu işi yapan rakiplerinizin durumu nedir? Bu işte kaç kişi istihdam edeceksiniz? KOSGEB istihdama da çok önem veriyor. Seçtiğiniz iş ne kadar karlı bir iştir? 3 aylık, 6 aylık ve uzun vadede getirisi ve götürüsü nedir?  Ortaklarınız var mı, işletmeniz için yer buldunuz mu? İşletmenizin faaliyet konusu ne olacak? Pazar araştırması, elemanlar, üretim yeri seçimi, varsa kalıpların hazırlanması, hammaddenin nereden temin edileceği detaylı olarak belirtilmelidir. Girişimci ev hanımının ve ortağının genel özellikleri, mezun oldukları okullar ve becerileri de bu iş planında yer alır.

KOSGEB önce girişimcilere belirli bir program çerçevesinde girişimcilik kursu verir ve bu  kursun sonunda iş planı hazırlamanız gerekir. Kursa katılmadan kredi almak mümkün değildir. Seçtiğiniz iş fikrini neden seçtiğinizi bir paragraf ile belirtmeniz yararlı olabilir. Yapacağınız işin potansiyeli nedir, istatiksel verileri elde edebilir misiniz? İşletmenizin temel misyonu ne olacak? Aynı şekilde sırasıyla işletmenin vizyonu ne olacak. Bu bilgiler tablo halinde ifade edilip iş planına yazılır. Daha sonra kar amacı ile kurulacak işletmenizin kısa orta ve uzun vadede hedefleri ve kazanç tahminleri tablo olarak yazılır. Sonraki aşamada işinize ait olan pazarın büyüklüğü ve sizin bu pazardaki payınızla ilgili tutarlı hedef ve tahminlerinizi de iş planına dahil etmeniz gerekiyor. Sonraki aşamada ilk yıl her ay için, satış hedef tahminlerinizi yazmanız gerekiyor. Sonrasında işinize yönelik olarak gelişebilecek tehditler var mıdır ve bunlar sizi ve işletmenizi nasıl etkileyecektir? Sonraki aşamada, iş planına dahil edeceğiniz bilgi şu olacak: Beklenmedik durumlarda B,C planınız ne olacak? Yine bu iş planında işletme yerinizin seçimi, müşteri kitlesine ulaşım kanallarınız hakkında bilgi vermeniz , değerlendirmeyi olumlu etkiler. İş planının bir sonraki bölümünde üretim planınız yer alacak.

Krediyi aldıktan sonra, iş yeri  atölye kiralama, sözleşme hazırlama, gerekli izinlerin alınması, yasal işlemlerin yapılması, kredi başvurularının yapılması, makine ve ekipmanların satın alınması, işletmenizin idari örgütlenme şeması, üretimin başlaması, hizmetlerin başlaması ve müşteriye ulaştırılması planlarınız ayrıntılı olarak tabloda birer paragraf olarak yer almalıdır. Bu iş planı hazırlama süreci ,KOSGEB platformundan  güncel iş planı indirilerek, form doldurur gibi doldurulacak ve karşı tarafı iyice ikna edecek şekilde hazırlanacaktır. Ev hanımı ve girişimci biri olarak, işletmenizin geleceğini önceden kurgulamak, kar zarar tahminlerini yapmak ve tutarlı hesaplamalar yaparak hiçbir detayı gözden kaçırmamak ; hibe ve kredileri almanızı kolaylaştıracaktır.

Ev hanımları kredi ödeme dediklerinde nasıl bir durumla karşı karşıya kalacaklar

Ev hanımları KOSGEB’den  hibe almışlarsa bu hibenin geri dönüşü olmadığı için herhangi bir sıkıntı yoktur Fakat bu hibenin dışında kredi alındıysa geri ödemelerin eksiksiz olarak yapılması gerekiyor; yapılmadığı takdirde ise yasal olarak süreç başlatılıyor bu süreç icra anlamına geliyor. Ancak geri ödemeler, hemen alınmaya başlanmıyor. İşinizi kurmanız ve toparlamanız için belli bir süre sonra geri ödemeler başlıyor. Bu süre programa göre, 1 yıl da olabilir 3 yıl da olabilir. Güzel tarafı faizsiz kredi olması ve bunun yanında paranın bir miktarının size hibe edilmesidir.

Ne Kadar Destek Alabilirsiniz?

Kursa katıldınız ve iş planınızı eksiksiz hazırladınız! Şimdi kendi işinizi kurma zamanıdır, ev hanımı olarak büyük bir girişimci olmaya hazırsanız, KOSGEB geleneksel girişimcilere 60.000 TL ve ileri girişimcilere ise 370.000 TL destek veriyor. İlk desteğinizi aldıktan sonra, kredi olarak aldığınız kısmı da eksiksiz ödediğinizde, işinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Bu noktada  KOSGEB size daha büyük bir destek sunacaktır.

Bir Cevap Yaz

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. John Deep

  Çok iyi bir haber, ablam da kredi almak istiyodu kosgepten baş vuralım bakalım

  • Uğur Aydın

   Ev Hanımlarına Kosgeb destekleri sürekli olarak devam ediyor ve Ev Hanımlarına yüksek katkı sağlıyor. Böyle düşünceleriniz var ise eğer Ev hanımlarına destek kredisi için başvuruda buluna bilirsiniz.