«
 1. Anasayfa
 2. Kosgeb Haberleri
 3. Kobi Nedir Kaç Kısımdan Oluşur

Kobi Nedir Kaç Kısımdan Oluşur

kobilerrrr

Öncelikle kobi ne anlama geliyor kimlere kobi diyebiliriz bunları açıklamamız gerekiyor.Kısaca kobi’yi açıklayacak olursak küçük ve orta büyüklükteki işletmelerdir.Bu işletmeler 250 kişiden az çalışanı olan ve yıllık mali bilançoları da 40.milyon TL. yi geçmeyen işletmelerin tümü kobidir.Bu işletmeler kimler kaç kısımdan oluşur bunları da izah etmemiz bilgi sahibi olmamız gereklidir. Kobileri şu şekilde açıklaya bilir ve guruplara ayıra  biliriz. Burada bilmemiz gereken kobi aslında bir bütündür.Fakat kendi içinde 3 ayrı unsura bölünür.Bu unsurları şu şekilde açıklaya biliriz.Mikro İşletmeler, Küçük İşletmeler ve Orta Büyüklükteki İşletmelerdir.Kosgep kaynaklı desteklerin bir çoğu bu guruplara göre kobiler arasında farklılıklar göstermektedir .Eğer ki bu desteklerden yararlanmak istiyorsak öncelikle bilmemiz gereken kobi nin hangi gurubunda yer alıyoruz hangi guruplara ne gibi destekler verildiğini  incelememiz gerekiyor.Şimdi guruplarına göre bu işletmeleri tanıyalım.

1. GRUP: Mikro İşletmeler Nelerdir

Mikro işletmeler tabiri caizse halk arsında küçük esnaf diye tanımlanırlar.Daha net açıklamamız gerekirse çalışan sayısı genellikle 10 kişiyi geçmeyen senelik cirosu 1.milyon TL.’nin altında olan işletmelerin tamamına Mikro İşletmeler denir.Mikro işletmeler bu oranları aştıkları takdirde küçük işletmeler sınıfında yer alacaklardır.Bir üst yazımızda da bahsettiğimiz gibi teşvik ve destek grupları farklılık gösterdiği için bu oranları aşıp bir üst gruba çıkmak daha çok avantajlar sağlayacaktır.

2. GRUP: Küçük İşletmeler Nelerdir

Küçük işletmeleri açıklayacak olursak eğer biraz daha ilerlemiş dolayısıyla çalışan işçi oranınını ve senelik mali bilançolarını daha yüksek seviyelere taşımız işletmelerimizdir.Bu oranlar küçük işletmelerde senelik 50 kişiden az çalışanı olup senelik cirosu 8.milyon TL’yi geçmemiş işletmelerdir. Tabi ki bu işletmelerin bir amacı da daha ileri gitmek bir üst sınıftaki teşvik ve desteklerden yararlanmaktır.Bunun için neler gerekli yıllık istihdan eden çalışan sayısını artırmak ve mali bilançosunu yani senelik cirosunu yükselmek olacaktır.Üst yazıda yazdığımız oranları geçtikleri takdirde bir üst grup olan orta büyüklükteki işletme grubuna geçmiş olacaklardır.

3. GRUP: Orta Büyüklükteki İşletmeler Nelerdir

Orta Büyüklükteki İşletmeler de belirli bir oran ve kapasiteye sahip olmakla yükümlüdür.Bunlarda daha önceki işletmelerde açıkladığımız gibi orta büyüklükteki işletmelerinde mali ve çalışan işçi bazında oranları mevcuttur.Bu oranlarda 250 kişiden az olacak ve mali açıdan baktığımız zamanda 40.milyon TL’ nin altında ciroya sahip olan işletmelerin tümü bu guruba girmektedir.Daha öncede bahsettiğimiz gibi teşvik ve destekler bu guruplarda farklılık gösterecektir.Birde şunu izah edecek olursak Kosgep desteklerine veyahut teşviklerine yapılan başvuruda çok önem arz etmektedir.Bu sebepten dolayı mutlaka kobi’nin hangi gurubunda yer alıyoruz, bulunduğumuz veya içinde yer aldığımız teşvik ve destekler nelerdir bunları araştırıp öğrenmemiz gereklidir. Birde bilmemiz gereken bazı durumlar vardır ki açıklamak ihtiyacı duyduğum ve çok önemli bir ayrıntıdır.Bu ayrıntıdan kısaca bahsedecek olursak işletmemizin %25 den fazlasına sahip başka ticari kuruluşlar var ise vaya işletme özerinde %25 den fazla oy sahipliği olan başka bir ticari ve benzeri kurumlar ile ortaklıklar da söz konusu olduğunda bu işletmeler Kobi sayılmazlar.

 

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. NESLİHAN

  Orta büyüklükteki işletmelerin diğer işletmelerden farklı nedir?

  • Uğur Aydın

   Değerli okurum Orta büyüklükteki işletmelerin yıllık satış bilançoları ve hasılatlarının 125 milyon TL’yi aşmaması gerekmektedir. Bu hasılat ve yıllık satış bilançoları ile çalışan sayıları orta büyüklükteki işletmelerde 250 kişiyi geçmemelidir. Haberimizin içindede bu detayları inceleyerek orta büyüklükteki işletmeler ve mikro işletmeler arasındaki farkları görebilirsiniz. Kısacası çalışan sayısı, yıllık hasılatı ve mali bilançolarına göre işletmeler sınıflandırılmaktadır.

 2. Elif

  Mikro işletmelere küçük esnaf demişsiniz ve çalışan sayisi 10 kişi demişsiniz peki bunlarin sigortası yatıyor mu

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Mikro işletmelerin bu unvanı almaları için mutlaka sigortalı çalışan göstermek zorundadır. Aksi taktirde Mikro işletmelere tanınan imkan ve olanaklardan yararlanamazlar. Fakat bu husus günümüzde halen yaşanmakta ve birçok insanımız sigortasız olarak çalıştırılmak zorundadır. Bununda tek sebebi Ülke genelinde yaşanan işsizlik sorununun çok büyük oranda olması ve iki haneli rakamlara çıkmış olmasıdır.