«
 1. Anasayfa
 2. Kosgeb Haberleri
 3. Kobileri Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Ve Dezavantajları

Kobileri Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Ve Dezavantajları

kobileri_etkileyen_faktörler_nelerdir

Kobileri Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler / Kobileri Etkileyen Faktörler

Kobileri etkileyen faktörler ve dezavantajlar nelerdir ve kobilere hangi durumlar da nasıl etki yapıyor bunlara kısa, kısa değinelim. Daha önceki yazılarımızda kobilerin büyük ölçekli işletmelere oranla daha fazla olan avantajlı yönlerinden bahsetmiştik. Şimdi ise kobiler büyük ölçekli işletmelere karşı olan eksik taraflarından bahsedelim. Bu eksik taraflarından birincisi aslında ve en önemlisi finans akışı ve maddi bilançoların da çektikleri zorluklardır.Buna şu şekilde örnek verecek olursak herhangi bir olumsuzluklarda  300 bin 800 bin tl gibi rakamlar kobileri ciddi oranlarda etkileyecektir. Fakat bu meblağlar Büyük ölçekli işletmeler için çok cuzi miktarlardır.

Kobilerin Dezavantajları Nelerdir ?

Kobileri etkileyen faktörler ve dezavantajlar nelerdir ; Diğer yaşadıkları dezavantajların dan biride kobilerin kurumsallaşmaları ve bunun karşısında çektiği zorluklardır. Elbette kurumsallaşmak kolay bir faaliyet değil bunun için daha önceden planlı programlı çalışmaların yapılması ve kurumsallaşmak için en başta da söylediğimiz gibi finansal gücün yerinde olmasının gereğidir. Bir diğer etkileyen zorlandıkları faktör ise uluslar arasındaki piyasaya girişleri bir hayli zorlu süreçlerdir. Başka bir olumsuz etki yapan faktörler ise inamasyon,araştırma ve geliştirme oranlarının çok düşük olması da kobileri olumsuz yönde etkileyen faktörler ve dezavantajlar dır.

Kobileri olumsuz yönde etkileyen faktörlerin hepsi  aslında en başta izah ettiğimiz gibi finansal durumda çektiği zorluklardan meydana gelmektedir. Hali vakti finansal gücü yerinde olan kobiler diğer saydığımız dezavantajları zaten yaşamayacak ve kurumsallaşmak ve inamasyon, araştırma ve geliştirme gibi faaliyetlerini kolay bir şekilde yerine getirip Büyük ölçekli işletmeler arasına girmek için mücadelesini çalışmalarını tamamlayacaktır.Bu aşamada yine KOSGEB destekleri devreye can simidi olarak girecektir.

Kobilerin avantajları ve dezavantajları hakkında gerekli bilgileri almak için url’ye https://www.kosgeb.gov.tr/ tıklayarak Kosgeb resmi web sitesi adresinden bilgiler alabilirsiniz. KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEKLERİ için url’ye https://www.finanshaberi.net/kosgeb-haberleri/kosgeb-is-plani-ornekleri/.html tıklayarak haberimizden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Elif

  Kobilerin olumsuz yönlerini avantaja nasıl geçirebiliriz?

  • Uğur Aydın

   sayın okurumuz KOBİ’lerin olumsuz yönlerini avantaja çevirmeleri için en önemli unsur nakit akışı ve nakit gücü olmaktadır. Zaten haberimizi çok daha net olarak okuduysanız eğer Kobi’leri en çok etkileyen faktörün nakit ve finansal akışın yetersiz veya güçsüz olmasından kaynaklandığını heberimizin detaylarında belirtik. Burada açıklamak istediğim unsur finans gücü ve finans akışının güçlü olması gerektiğidir.