«
  1. Anasayfa
  2. Tarım ve Ziraat Haberleri
  3. Büyük Baş Hayvan Destekleri 2020

Büyük Baş Hayvan Destekleri 2020

büyük baş destek

2020 Büyük Baş Hayvan Destekleri Nedir

Türkiye tarım ve hayvancılık sektörü açısından fazlasıyla şanslı ve zengin bir ülkedir. Ancak son birkaç yıldaki ekonomik dalgalanmalar, yem fiyatlarındaki artış ve enflasyon hem çiftçiyi hem de hayvancılıkla uğraşan kişileri sıkıntıya sokmuştur. Kişilerin büyük bir çoğunluğu yem ve gübre fiyatlarını dahi gelirleri ile karşılayamadıklarından şikayet etmektedir. Bu da çiftçilerin ve hayvan sahiplerinin geçim kaynaklarını ve memleketlerini bırakıp daha büyük şehirlere göç etmek istemelerine sebep olmaktadır. İç göç, hem hayvancılık açısından bir sorundur hem de şehirler arasındaki dengesiz nüfus dağılımını beslemektedir. Bu sebeple devlet her sene bu alanda fazlasıyla destek sunmaktadır. Büyükbaş hayvan destekleri 2020 yılında da artarak devam edecek olup, hayvancılıkla uğraşan kişilerin yüzünü bir nebze de olsa güldürecektir.

2020 Büyükbaş Hayvancılık Destekleri İçin Şartlar Nelerdir?

2020 büyükbaş hayvancılık destekleri Güneydoğu Anadolu Projesi, Doğu Anadolu Projesi, Doğu Karadeniz Projesi ve Konya Ovası Projesi illerinde büyükbaş hayvancılıkla uğraşan kişilere verilmektedir. Verilen destekler neticesinde hayvancılıkla uğraşan kişilerin mesleklerine devam etmesi, Türkiye’de hayvancılığın gelişerek devam etmesi ve büyükşehirlere göçün önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

2020 desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sistemine kayıtlı olarak en az 1 yıldır hayvancılık faaliyetlerini sürdürüyor olması gerekmektedir. Yani verilecek olan destek tarım ve hayvancılıkla yeni uğraşmaya başlayan kişiler için uygun değildir. Başvurmak isteyenlerin 10- 50 adet arasında yavru yetiştirebilecek nitelikte büyükbaş hayvan, 100- 200 arasında koyun ve keçi için damızlık boğaz, koç veya teke alınması, ahır yapılması ya da mevcuttaki ahırın onarılması, tüm bu işlemler için kullanılacak makine ve malzemelerin satın alınması için hayvancılık desteği verilmektedir.

2020 Büyükbaş Hayvancılık Desteği Ne Kadar Olacak?

2019 yılında verilmiş olan büyükbaş hayvancılık hibe desteği 30.000 TL idi. Yeni yılda bu rakamın artması beklenmektedir. Verilen destek projeye ve hayvan sayısına göre değişiklik gösterebilir. Hayvancılık faaliyetiyle uğraşanlar daha detaylı bilgiyi Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinden alabilir.

2020 Büyükbaş Hayvancılık Desteği İçin Başvuru Süreci

Hayvancılık için verilen hibe desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle bir proje hazırlayarak Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Müdürlük başvuruda belirttiğiniz projenizi inceledikten sonra hibe desteği için uygun görmesi halinde onaylar. Sonrasında size ulaşarak projenizin hibe desteği için onaylandığını belirtip belli bir süre verirler. Bu süre zarfında projenizde belirtmiş olduğunuz yatırımlarınızı hayata geçirmeniz, gerekli malzemeleri almanız gerekir. Süre bitiminde ise müdürlük yapmış olduğunuz masraf için hak ettiğiniz üzere hibenizi ödeyecektir. Hibeden yararlanma şartları proje kapsamında ve bağlı bulunulan müdürlüğe göre değişiklik gösterebilmektedir.

2020 Büyükbaş Hayvancılık Desteği İçin Başvuru Tarihleri

Büyükbaş hayvancılık hibe destekleri için başvurular genel olarak her yılın Ocak ayının 1. günü ile Mart ayının son günü arasında alınmaktadır. İstisnai durumlarda bakanlık karar alarak tarihlerde değişiklik yapabilmektedir. Ancak her halükarda, bu hibe desteğinden yararlanmak istiyorsanız belirtilen tarih aralığında başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz. Şimdiye kadar her sene verilmiş olan hayvancılık hibe desteğinin 2023 yılına dek devam etmesi beklenmektedir.

Bankaların Geri Ödemeli Hayvan Kredisi

Devletten hayvancılık destek hibesi kazanamayan kişiler, bankaların sunmuş olduğu uygun faizli, kolay geri ödeme planlı hayvancılık kredilerine başvuruda bulunabilirler. Ziraat Bankası 2 yıl sonra ödemeye başlayabileceğiniz 100.000 TL tutarına kadar düşük faizli hayvancılık kredisi sunuyor. Büyük işletmeler için Ziraat Bankası’nın sunduğu krediden 500.000 TL’ye kadar faydalanılabiliyor. Ayrıca KOSGEB girişimcilere 350.000 TL’ye kadar faizsiz kredi sunuyor. Elbette şartları ihtiyaç kredisinden daha iyi olsa da, hayvancılık destek kredisine başvurduğunuz takdirde onay almak için yine kredi puanınıza bakılıyor. Ek olarak, Tarım ve Kredi Kooperatifleri de hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyenlere özel olarak 50.000 TL’ye kadar hibe yardımı sağlayabiliyor.

Bir Cevap Yaz

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Mervenur çaglayan

    Sayfanız cok güzel başarilarinizin devamini dilerim ?