«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. 2020 Engelli Maaş Zamları Ne Kadar Olacak

2020 Engelli Maaş Zamları Ne Kadar Olacak

2020 engelli

2020 Engelli Maaş Zamları Ne Kadar

Ailenizde engelli bir birey olabilir. Engellilik durumu kişinin kendisi için zor olduğu kadar yakın çevresi için de hayatı zorlaştıran bir konudur. Engelli kişinin bakımıyla ilgilenen yakını çalışamaz, kendine yeterince zaman ayıramaz ve sosyal hayatından feragat eder. Dolayısıyla fiziksel ya da zihinsel olarak muhtaciyet durumu olmasa dahi bu kişiler ekonomik olarak desteğe ihtiyaç duyarlar. Devlet de bu sebeple engelli kişilerin birinci derece yakınlarının evde bakım aylığı almalarına olanak tanır. Henüz bu hakkınızı kullanmadıysanız nasıl engelli maaşı alabileceğinizi öğrenmek için, 2020 engelli maaşları miktarını hesaplamak için ve enflasyonun evde bakım aylığına etkisini anlamak için okumaya devam edebilirsiniz.

2020 Engelli Maaşları Ne Kadar Artacak?

Öncelikle henüz evde bakım aylığı almıyorsanız alabilmek için neler yapmanız gerektiğine göz atalım. Eğer aynı evde yaşadığınız ve bakımından sorumlu olduğunuz birinci derece engelli bir yakınınız varsa, size en yakın il ya da ilçelerde bulunan toplum merkezlerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne engelli maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda başvuru tarihini takiben bir ay içinde aylık almaya başlarsınız. Bu maaşı almaya aslında hakkı olan çoğu kişi, emekli aylığı nasıl alınır, nasıl müracaat edilir, kimler yararlanabilir bilmediklerinden ötürü haklarından mahrum kalmaktadırlar. Engelli maaşları üç ayda bir ödeniyor.

Ayrıca bu maaş tipinin bir farklı çeşidinin yasal ismi de 2022 maaşı. Engelli maaşları tiplerine göre üçe ayrılmaktadır: engellilik oranı yüzde 70 ve üzeri olanların yakınları, engellilik oranı yüzde 40 ila 69 arasında olanların yakınları ve engelli yakını 18 yaşın altında olan kişiler. Engellilik oranının yetkili hastaneler tarafından belgelerle bildirilmesi gerekmektedir. Engelli yakını bulunan kişiler, bakımından muhtaç oldukları kişinin henüz bir raporu bulunmuyorsa hastaneye başvurarak öncelikle engellilik oranını beyan edebilecekleri bir belge almalıdırlar. Bu belge ile yukarıda bahsi geçen kurumlara başvuru yapabilirler. 2019 yılındaki engelli maaşları şöyledir:

 • Evde bakım aylığı: 1305 TL.
 • Yakını yüzde 70 ve üzeri engelli olanlar: 720 TL.
 • Yakını yüzde 40- 69 engelli olanlar: 480 TL.

2020 Yılında Engelli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Engelli maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte olup başvuran kişinin yakınının en az yüzde 40 ve üzerinde engelli olması gerekmektedir. Ayrıca aynı hane için hesaplanacak olan kişi başına düşen aylık gelir de önemlidir. Kişi başı aylık gelirin sınırı 2022 sayılı kanunun 1. Maddesi dikkate alınarak belirlenir. Aylık bakım yardımını almaya hak kazananlar ödemelerini her üç ayda bir herhangi bir PTT şubesinden alabilirler.

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişiler ödemelerini 3 aylık periyodun beşinci günü;
 • Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişiler ödemelerini 3 aylık periyodun altıncı günü;
 • Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişiler ödemelerini 3 aylık periyodun yedinci günü;
 • Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişiler ödemelerini 3 aylık periyodun sekizinci günü;
 • Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişiler ödemelerini 3 aylık periyodun dokuzuncu günü alabilirler.

Enflasyon zammına göre 2020 engelli maaşları şu şekilde olacaktır:

 • 2020 Evde bakım aylığı: 1318 TL.
 • Yakını yüzde 70 ve üzeri engelli olanların 2020 engelli maaşı: 727 TL.
 • Yakını yüzde 40- 69 engelli olanların 2020 engelli maaşı: 484 TL.

2020 Yılında Engelli Maaşlarına Enflasyon Eklenecek mi?

2019 yılında enflasyon oranlarına baktığımızda, TÜİK verilerine göre enflasyon artışı,

 • Ocak ayında: yüzde 1,06;
 • Şubat ayında: yüzde 0,16;
 • Mart ayında: yüzde 1,03;
 • Nisan ayında: yüzde 1,69;
 • Mayıs ayında: yüzde 0,95;
 • Haziran ayında: yüzde 0,03.

Yılın ilk yarısında enflasyon artış toplamı yüzde 5,01 olmuştur. Bu rakam engelli maaşı zam oranını geçtiği için engelli yakınları yüzde 1,01 enflasyon zammı almaya hak kazanmıştır.

Bir Cevap Yaz

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Yücel Dalkılıç

  Engelli maaş zammiyla ilgili yazinizdan çok faydalandım gerekli tüm bilgileri buldum yazıda çok teşekkür ederim

 2. Yasemin

  Engelli maaşları için gereken bilgileri sayenizde öğrendim teşekkür ederim

 3. İSMAİL GİRGİN

  %50 engelli raporum var. 2020 yılında 567tl.engelli aylığı alıyordum. 2021 yılıından itibaren nekadar aylık alacağım. net bilgi verebilirmisiniz.

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz ismail bey Yüzde 40 ile 69 engelli kardeşlerimize belirtilen maaş 657.00 TL. Yüzde 70 ve üzeri engelli kardeşlerimiz için ise 1.024 TL. olarak açıklanmıştır.