«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Kıdem Tazminatı Nedir

Kıdem Tazminatı Nedir

KIDEMMM

Kıdem Tazminatı Hakkında Önemli Detaylar

Değerli okuyucularımız son zamanlarda Ülkemizde gündem konusu olarak her yerde karşımıza çıkan Kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı kaldırılıyor mu, Kıdem tazminatı fonu nedir gibi daha bir çok soru vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Bizlerde söz konusu olan hususlarla ilgili bütün vatandaşlarımızı kıdem tazminatı hakkında bilgilendirmek ve Kıdem tazminatı ile alakalı akıllarda oluşan bütün soru işaretlerine cevap vermek adına bütün vatandaşlarımız için çok ama çok önemli bu haberi sitemizde yayımlayarak sizlerin bilgilerine sunmak istiyoruz. Bir çok vatandaşımız bu hususlar hakkında çok detaylı bilgi sahibi değildirler. Fakat bütün çalışanlarımız ve vatandaşlarımızın can simidi olan kıdem tazminatı hakkında mutlak suretle bilgi sahibi olması ve bu hususlarda kıdem tazminatı kalkarsa ne olur ne gibi zararlar görürler ve ellerindeki haklarını nasıl kaybediyorlar bu gerçekleri bilmelidirler. Değerli okuyucularımız sizlerde söz konusu olan haberimizi okuyarak kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı kaldırılıyor mu, kıdem tazminatının çalışanlar için önemi nelerdir ve kıdem tazminatı fona mı devredilecek bu hususlar ve kıdem tazminatı ile alakalı aklınızda oluşan bütün sorulara ve merak etmiş olduğunuz bütün hususlara cevap bulabilirsiniz. Şimdi yazımızı daha fazla uzamadan haberimizin bütün detaylarını açıklayalım.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı kısaca tanımlayacak olursak eğer çalışanların haklarını koruyan bir can simidi olarak tanımlaya biliriz. Bu hak çalışan bütün vatandaşlarımızın en doğal hakkın ve alın teridir. Buna bir örnek verecek olursak eğer bir gemide yolculuk yaptığınızı düşünün ve her yolcunun bir can simidi olduğu fakat geminin alabora olmasında bütün can simitlerini geminin sahibinin aldığını düşündüğünüzde kendinizin okyanusun ortasında can simidi olmadan kaldığını düşündüğünüzde ise kıdem tazminatının önemini anlamış olursunuz. Öncelikle bu hususta bütün çalışanlarımızın bilmesi gereken detay Kıdem tazminatı ne için var kıdem tazminatının amacı nedir gibi hususları bilmesi ve haklarından haberdar olması ayrıca hakkına sahip çıkması gerekmektedir. Kıdem tazminatı nedir sorusunun bir diğer cevabı ise çalışanın haklarını koruyan bir tazminat ödeneği olmaktadır. Her maaş aldığınızda sizlerin maaşlarından kesilen ve her hangi bir olumsuz vaka karşısında sizlerin imdadına yetişen birikiminiz olmaktadır. Söz konusu olan olumsuz vakalar nelerdir diye bakacak olursak yani Kıdem tazminatı’ nın ne kadar önem arz ettiğini anlamış oluruz.

Kıdem Tazminatının Yararları

Günümüz şartlarında yasaya göre 7 aylık bir zaman diliminde çalışan kişiler kıdem tazminatı hak edebilirler. Bu geçen zamandan sonra hak edilen kıdem tazminatı bakalım ne işe yarıyor çalışanlara yararları nelerdir. Kıdem tazminatı ölüm, askere gitme, bayan çalışanların evlenme durumu, haksız yere işten çıkarılma ve atılma ayrıca emeklilik yani 15 yılın üstünde 3600 günü çalışarak tamamlamak. Bu önemli unsurlardan kıdem tazminatı sayesinde yararlanılmaktadır. Peki kıdem tazminatı olmasa veya kıdem tazminatı fona aktarılsa ne olur ve bu uygulamalardan ne kadar yararlana bilirsiniz.

Kıdem tazminatı ile işten atılmanız veya çıkarılmanız halinde tazminatınızı alabilir ve sizin için en uygun gelirli işi bulana kadar çok daha rahat şartlar altında kredi kartlarına ve ya bankalara ve şahıslara borçlanmadan yeni bir iş araya bilir ve aldığınız tazminatla giderlerinizi sağlaya bilirsiniz. Bir başka unsur çalıştığınız iş yeri başka bir şehre taşındı ve sizden başka bir şehre gitmek istemiyorsunuz yine kıdem tazminatınızı alarak kendinize yeni bir iş araya bilir ve bu süreci mali hasar görmeden atlata bilirsiniz. Bir başka unsur olarak örnek verecek olursak eğer bayanlar evlendiler ve çalışmak istemiyorlar yine kıdem tazminatlarını alabilirler. Erkekler için ise askere gidecek askerlik vazifesini yerine getirecek o zaman yine bunları belgeleyerek kıdem tazminatını alır ve askerlik yaparken kimseden para istemek zorunda kalmazlar.

Kıdem Tazminatı Önemi


Kıdem tazminatı çalışanların en doğal hakkı olduğu gibi gelecek yıllarda çalışanlarında hem en doğal hakkı hem yarınları ve iş güvenceleri olmaktadır. Gelecek yıllarda kimler çalışacak diye düşündüğümüzde yine bu vatanın evlatları çalışacak ve alın terlerini dökecektir. Kıdem tazminatı bu zamana kadar kazanılmış emektir, alın teridir, iş teminatınız ve işsiz kaldığınız zaman sizleri kimselere muhtaç etmeyecek kazancınız olmaktadır. Kıdem tazminatının çalışanlar için ve gelecek yıllarda çalışacak evlatlarımız için ne kadar önemli olduğunu bu yazımızda anlatarak sizlerin bilgilerine sunmak istedik. Aslında sayılacak ve anlatacak daha çok fazla önemi bulunmaktadır. Şimdi ise son zamanlarda dillerden düşmeyen kıdem tazminatı fonu nedir sorusunun cevabını kısaca özetlemek istiyorum. Kıdem tazminatı fonu nedir, kıdem tazminatı almanın şartları nelerdir, kıdem tazminatı kaldırılırsa ne olur ve kıdem tazminatı fona devredilirse ne olur gibi sorularınız varsa bu önemli hususları haberimizin detaylarını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Kaldırılırsa Ne Olur?

Kıdem tazminatı reformunun şimdiki maksadı cari açığı kapatmak ve uzun vadede ise kıdem tazminatını top yekun kaldırmak amaçlıdır. Kıdem tazminatı kaldırılırsa tazminat alma gibi bir durumunuz olmayacak ve daha ilerde çalışanlarda kıdem tazminatı olan bu husus memurlarda ikramiye olarak geçmektedir. Daha ilerleyen zamanlarda ise memurlarında emeklilik ikramiyesinin kaldırılması anlamına gelmektedir.

Kıdem Tazminatı Fona Devredilirse Ne Olur?

Değerli okuyucularımız kıdem tazminatı yalnız sizin değil çocuklarınızın bile geleceğidir. Bu çalışanların son can simidi ve son kalesi olmaktadır. Eğer kıdem tazminatı fona devredilirse bu imkanların hiç birinden yararlanamayacaksınız. İş arıyorsanız eğer bulduğunuz ilk işe girmek zorundasınız çünkü başka şansınız yok çünkü herhangi bir gelir ve tazminat almadığınız için ertesi gün aç kalıyorsunuz. Daha sonra gelecek ev kirası, elektrik, su ve doğal gaz faturaları olduğu için şartlar ve ücret ne olursa olsun iş bulabilirseniz tabi günümüz koşullarında şartları ve ortamı kötü olsa bile ücreti düşük olsa bile o işe girmek zorunda bırakılıyorsunuz. Kıdem tazminatının kaldırılması veya fona devredilmesi demek işten daha rahat çıkarılmanızı ve atılmanızı sağlamak demektir. Ayrıca kıdem tazminatında biriken paranızın daha düşük olması demek, bir nevi yarınlarınızın ve güvencenizin elinizden alınması demektir. Peki bu ücret nasıl düşüyor bunun hakkında kısa bir açıklama yapalım. Kıdem tazminatı fonuna geçilirse yıllık yatan bürüt maaş yerine aylık olarak işveren bu parayı fona yatıracaktır. Fakat reform paketinde yüzde 3,4 gibi olacağı göz önüne alınırsa tam yüzde 50 kaybınız olacaktır. Kısaca açıklayacak olursak eğer yıllık kıdem tazminatı olarak alacağınız ücret eğer 2200 TL ise bu alacağınızın 1100 TL’ ye veya daha altına düşecek olmasıdır. Normalde aylık 30 günlük yatan tazminat fona devredilince 8 ile 10 gün arası gibi yatırılacağı için çok daha gerçekçi olduğumuzda Yıllık size yatan tazminat 2200 lira ise bu sefer 750 Lira kadar olacaktır.

İşten çıkarıldığınız zaman veya bayan çalışanların evlilikten dolayı çalışmayı bırakmasından sonra veya askerlik görevi nedeni ile işten çıkmak zorunda kalındığında, İş yerinin başka bir vilayete taşındığında ve sizin şehir değiştirmek istememeniz gibi durumlarda ve 3600 günü doldurmanız ve çalışmak istememeniz gibi durumlarda asla ve asla tazminat alamayacaksınız. Çünkü bu alacağınız tutar fona devredilmiş durumunda olacak. Bu fondan paranızı alabilmeniz için emeklilik yaşını doldurmanız yani 65 yaşını gelmeniz halinde alabilirsiniz. Bu durumda önceden yüksek 30 günlük yatan tutar olduğu için belki bir araba alabiliyordunuz ama bu ücret 8 günlük yatacağı için ancak ve ancak mezar taşınızı yaptırmaya yetecektir. Bir başka değişle eğer ölürseniz bu para ailenize ödenecektir. Bir başka şekilde işten atıldınız tazminatınızı almak istiyorsanız eğer ancak 10 sene sonra yarısını alabilirsiniz. 10 sene geçtikten sonra ev veya araba aldığınızı tescil ederseniz bununda sadece yarısını alabilirsiniz. Yani fonda biriken tazminatın sadece yarısını alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı çalışanların en doğal kazanılmış hakkıdır. Hatta bu hak sadece günümüz çalışanların değil yarının çalışanı olacak çocuklarınızın da en doğal hakkı olmaktadır. Kıdem tazminatının fona devredilmesi veya bir şekilde kaldırılması demek hem günümüz çalışanlarının hemde yarının çalışanı olacak çocuklarımızın iş hakkının, tazminat hakkının, yarınlarının ve geleceğinin ellerinden alınması hakkına gelmektedir. Kıdem tazminatının fona devredilmesi demek ilerleyen yıllarda çalışanların en doğal kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatının kaldırılması anlamına gelmektedir. Kazanılmış hak elinizden alındığı takdirde bundan sonrada aynı KEY gibi veya vergi iadesi gibi elinizden alınacak ve bir daha bu hak çalışanlara verilmeyecektir. Bu nedenlerden ve bu faktörlerden dolayı bütün çalışanların en doğal hakkı olan kıdem tazminatına sahip çıkmaları gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Fonu Nedir?

Kıdem tazminatı fonu nedir diye açıklayacak olursak eğer sizin adınıza her yıl sonunda yatan bir aylık bürüt maaş tutarının artık yeni açılan bu fona işveren tarafından daha az ücret olarak 30 günlük olarak değil 8 veya 10 günlük gibi bir ücret olarak yatırılması demektir.

Kıdem Tazminatı Almanın Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı almanın şartlarını açıklayacak olursak eğer evlilik durumundan dolayı çalışamayan kişiler alabilir, askerli görevini yerine getirmek için işten ayrılanlar alabilir, haksız yere işten çıkarılma, 3600 gün iş günü tamamladığında alınabilir, Ölüm gibi durumlarda alına bilir. Fakat bu para fona devredilirse ne olur bu parayı sadece ölüm anında veya üst yazımızda belirttiğimiz gibi 10 sene geçtikten sonra ev veya araba gibi alma durumlarında sadece yarısı alınabilir. Daha ilerisine baktığımız taktirde ise zamanla hükumetlerin zamanla değişeceği de öngörüldüğünde bunun tamamen ortadan kalkacağı ve bu paraların ve hakkınızın yok olacağı anlamına gelmektedir.

İş Veren Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesini İstemiyor

Çalışanlar için can simidi ve son kale olarak bilinen ve çok önemli olan Kıdem Tazminatı İş veren açısından da çok önemli olmaktadır. İş veren açısından büyük önem teşkil eden kıdem tazminatı Ülkemizde bütün iş verenleri çok rahatsız ve tedirgin etmektedir. Ülke genelinde yapılan bütün araştırmalara ve yapılan anketlere göre bütün iş verenler kıdem tazminatının fona devredilmesini asla istememektedir. İş veren kişilerin bütün görüşleri kıdem tazminatının fona devredilmemesi ve tamamen kaldırılması yönünde olmaktadır.

İş Veren Kıdem Tazminatı Fonuna Neden Karşı?

Kıdem tazminatı fona devredilir ise iş verenler her çalışanın kıdem tazminatını her ay fona ödemek zorunda kalacak ve belkide elinde sermaye olarak bulundurduğu bedeli Devletin belirlediği oranlarda yüzde 3 ile yüzde 4 arası gibi fona yatırmak zorunda kalacak. Normalde şartlar altında kıdem tazminatı iş veren tarafından işçi çıkarma, iş yeri taşıma ve işlerin başka bir ilde çalışmamak istememesi, bayan çalışanların evlilik durumlarında çalışmamak istememesi, askerlik nedini ile işten ayrılma durumları gibi şartlarda ödenmektedir. Fakat kıdem tazminatı fona devredildiği takdirde Devletin belirlediği tutarı ödemek zorunda kalacaktır. Bundan dolayı işe veren nakit parasını bu fona bağlamak istemediği için işçi sayısında azaltmaya gidecektir. Yani örnek verecek olursak eğer 100 kişi ile çalışan bir fabrika işçi sayısını 90 kişiye kadar düşürecek ve bu sebeplerden dolayı işsizlik yüzdesi Ülke genelinde daha çok artacaktır. Devletin belirlediği oranı yüzde 3 ile 4 arası olacak şekilde yatırmak zorunda kalacak olan işveren aslında kıdem tazminatının tamamen kaldırılmasını istemekte ve onlarda çalışanı ve emek veren insanlarımızı düşünmemekte ve sadece kendilerini düşünmektedir.

İş Veren Kıdem Tazminatının Kaldırılmasını Neden İstiyor

Değerli okuyucularımız bu bölümde iş veren neden kıdem tazminatının kaldırılmasını istiyor sizlere bu hususlar hakkında bilgiler vermek istiyorum. Bu bölümü okumanız dahilinde kıdem tazminatı neden çalışan vatandaşlarımız açısından bu kadar önemli daha iyi anlamış olacaksınız. İş veren tarafından kıdem tazminatının kaldırılması çok büyük önem arz etmektedir. Neden mi diye soracak olursanız eğer şimdi söz konusu olan nedenleri tek tek açıklayalım.

Kıdem tazminatı kaldırılırsa iş veren rahatlıkla hiç bir tazminat ödemeden işçi çıkara bilecektir. Mesela İş yerini iş veren başka bir ile veya ilçeye taşıyacak siz ise o ilçeye veya başka ile gitmek istemiyorsunuz o zaman iş veren size kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmayacak. Bir başka neden ise bayan çalışan evlilik yaptıktan sonra çalışmak istemiyor ve tazminatını alarak işten ayrılmak istiyor gibi olan hususta iş veren yine tazminat ödemek zorunda kalmaz ve sizde tazminat hakkınızı alamazsınız. Veya askerlik durumunuz geldi ve vatani görevinizi yapmak için işten ayrılmak zorundasınız böyle durumlarda da iş veren size kıdem tazminatı ödemeyecektir. Bir başka ve çok önemli bir husus ise iş veren sizi haksız yere işten çıkartırsa yine size tazminat ödemeyecek ve her seferinden hiçbir hakkınızı savunmanızı engellemek amacı ile işten çıkartmalar yapacak ve kıdem tazminatı ödemeyecektir. Değerli okuyucularımız işte kıdem tazminatı kaldırılırsa bütün haklarınız elinizden alınmış olacaktır. Umarım bu bölümde kıdem tazminatı sizler için neden çok büyük önem arz ediyor daha iyi anlamışsınızdır. Bütün işçi sendikaları kıdem tazminatının fona devredilmesini veya kaldırılmasını istememektedir. Şimdi kısaca sendikaların Kıdem Tazminatı hakkındaki görüşlerini açıklayalım.

Kıdem Tazminatı Fonu Hakkında Sendikalar Ne Düşünüyor

Hükumete yakın olarak bilinen sendika olan HAK’İŞ yine çalışanın yerine Hükumetin yanında olmakta ve çalışanların hakkını savunmamaktadır. Bir diğer sendika olan DİSK ise kıdem tazminatı fonunun kurulmasına ve her hangi bir şekilde kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı çıkmakta ve çalışanların hakkını savunarak yine çalışanların yanında yer almaktadır. Bu hususta DİSK genel başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU açıklamalarda bulunmuş ve basın toplantısı düzenlemişlerdir. Yapılan açıklamalarda çalışanın alın teri ve kazanılmış olan en doğal hakkını sonuna kadar savunacaklarını ve çalışanların elinde olan ve son kale olarak bilinen kıdem tazminatının fona devredilmesine veya herhangi bir şekilde kaldırılmasına karşı olduklarını açıklamıştır. Yine bir diğer işçi sendikası olan TÜRK’İŞ de kıdem tazminatı fonunun kurulmasına karşı çıkmaktadır.

TÜRK-İŞ’ den Kıdem Tazminatı Fonu Açıklaması

TÜRK-İŞ geçtiğimiz günlerde yani 1Mayıs İşçi bayramında Kocaeli ilimizde mitin yaparak bu hususu Kırmızı Çizgimize Dokunma diyerek protesto etmiş ve daha sonrasında basın açıklaması yapmıştır. Basın açıklamasında TÜRK-İŞ başkanı sayın Ergün ATALAY açıklamalarda bulunmuş ve yapılan basın toplantısında şu ifadelere yer vermiştir. Sayın başkan Ergün ATALAY kıdem tazminatı hususu bizim kırmızı çizgimizdir diyerek hiç bir şekilde tartışılmasını ve kırmızı çizgimize dokunulması istemiyoruz diyerek açıklamalar yapmıştır. Kıdem tazminatı çalışanın elinde olan son hakkı ve son kalesi olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı çalışanlarımızın en doğal hakkı olan Kıdem Tazminatını sonuna kadar savunacaklarını ve kıdem tazminatının kaldırılması veya fona devredilmesi gibi durumların hepsine şiddetle karşı çıktıklarını ifade ederek yine çalışanların yanında olduklarını ve çalışanların haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade etmiştir. Açıklamalarına devam eden TÜRK-İŞ genel başkanı sayın Ergün ATALAY yaptığı açıklamada Hükumeti eleştirmiştir. Yaptığı açıklamada eğer hükumet bir reform yapacaksa kıdem tazminatını alamayanların almalarını sağlayacak bir reform yapsınlar ve kazanılmış olan haklara dokunmasınlar diyerek çalışanların mağduriyetlerini giderecek ve sıkıntılarını çözecek reform yapsınlar şeklinde açıklamalarını yaparak sözlerine son vermiştir.

Bir Cevap Yaz

Uğur Aydın Hakkında

Uğur Aydın

2018 yılının ağustos ayında yayın hayatına başlayan finanshaberi.net sitesinin yönetisiyim. Güncel ekonomi haberlerini takip ederek makale hazırlıyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Emrah Alsan

  Kıdem tazminatı fonunun hiçbir yararı olacak mı calisanlara

  • Uğur Aydın

   Emrah bey kıdem tazminatı fonu kurulması bir nevi çalışanların haklarına darbe vurmaktır. kesinlikle hiçbir faydası olmayacak ve zararı olacaktır.

 2. veysi ertekin

  hak-iş neden bu hususlarda işçinin haklarını savunmuyor

  • Uğur Aydın

   Değerli okuyucum Hak-İŞ’de çalışanların bir sendikası olmaktadır. Fakat neden fona destek verdiğini bizim açıklamamız doğru olmayacaktır.

 3. Meryem

  Kıdem tazminatı çalışanlar için bu kadar önemli ise neden fona devredilmek isteniyor

  • Uğur Aydın

   Sayın okurumuz Kıdem tazminatı gerçekten çalışanlar için çok ama çok önemli olmaktadır. Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeni ile iş verende kıdem tazminatının kaldırılmasını istemektedir. Fakat kıdem tazminatı fona devredilirse hiç bir çalışan hakkını takip edemeyecek ve savunamayacak hatta hiç bir hak iddia edemeyecektir. Muhtemelen kıdem tazminatı fona devredilerek bütçe açıkları kapatılmak ve Devletin sırtındaki yük kaldırılmak istenmektedir.

 4. erhan

  kıdem tazminatının fona devredilmesi gerçekleşir mi eğer gerçekleşirse kıdem tazminatı alabilir miyim?

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Erhan bey kıdem tazminatı fona devredilecek gibi duruyor. Çünkü sendikalar bile çalışanların hakkını savunurken çalışanlardan bu doğrultuda hiç bir tepki bile gelmiyor. Çalışanların işçilerin son kalesi bu inşallah fona devredilmez. Kıdem tazminatı fona devredilirse tazminat alamazsınız. Kıdem tazminatı fona devredildikten sonra işten ayrılmanız halinde 10 sene geçmesi gerekiyor ve yine hakkınızı almak isterseniz eğer sadece yarısını ev,arsa veya araba alımınızı belgelemeniz gerekecektir. Zaten fona devredilince tazminatınız %60 oranında daha düşük olacaktır.

 5. sude

  Merhaba kıdem tazmiantı fona devredilirse ne oluyor

  • Uğur Aydın

   Değerli okurumuz Elif hanım kıdem tazminatı fona devredilirse ne olur sorusuna en güzel ve kısa cevabımız şu olmaktadır. Kıdem tazminatı haberimizin içerisinde de belirtmiş olduğumuz gibi çalışanların son kalesi olmaktadır. Ellerindeki son hakları olmaktadır. Burada maksat öncelikle Kıdem tazminatını fona devretmek ve daha sonraki ilerleyen yıllarda kıdem tazminatını kaldırmak olacaktır.